На жаль, ніхто не вів мартиролог загиблих туристів через лавини на Чорногорі. Раз на кілька років там все ж відбувається нещасні випадоки: хтось потрапляє в лавину.

Довідка:
Чорногора (Чорногірський хребет) — найвищий гірський хребет в українських Карпатах, знаходиться в східній частині Полонинського Бескиду. Тут розташовані найвищі вершини українських Карпат: Говерла, Бребенескул, Менчул, Шпиці, Гутин Томнатик, Піп Іван)

У шістдесятих роках минулого століття під час прогулянки на лижах по північно-західному відрогу Говерли, який ще називають Малою Говерлою, загинули шестеро людей.

Цей “лавинозберігач” на перший погляд не такий вже і потужний, але тієї маси снігу було досить, щоб поховати заживо цілу групу туристів. З них залишився живим тільки один — саме він і підрізав напружену снігову масу.

Говерла

У вісімдесятих роках два туриста, які вирішили штурмувати Петрос з полонини Головческа, теж потрапили під лавину. Одному пощастило — його лавина викинула на поверхню. А ось його товаришеві пощастило менше — він був похований під чотириметровим шаром снігу.

В 1995  на східному схилі зійшла лавина на двох польських туристів. Один помер, іншого, мабуть, ця історія відбила бажання продовжувати бездумно блукати горами.

Також читайте: ТУРИСТИЧНІ МАРШРУТИ КАРПАТ – Де відпочити в Карпатах

Були випадки сходження лавини на туристів з західного схилу гори Брецкул та зі східного схилу Говерли.

Зійшла лавина кілька тижнів тому на туристів неподалік від озера Несамовите, що під горою Туркул. На щастя, всі залишилися живі, хоча і довелося діставати їх зі снігу …

Отже, коротко про основні чинники, які найчастіше викликають схід лавини.

  • Відлига. Лавина з мокрого снігу майже не дає шансів вижити. Як правило, найбільша ймовірність сходження потужних мокрих лавин спостерігається в березні.
  • Циклон. На Чорногорі випадає значно більше снігу, ніж в долинах. До того ж вітри, які супроводжують циклон, перекидають величезні маси снігу на схили. Там і формуються лавини.
  • Різка зміна температури призводить до перекристалізації снігової маси. Це викликає неоднорідну напругу на покритих снігом схилах.
  • Заледеніла «підошва» зі старого снігу, на яку випав свіжий сніг.
  • Нависання «карнизів» на хребтах.

Варто знати і про те, що 90% лавин сходять після інтенсивних снігопадів протягом трьох днів.

Туман небезпечний не тільки тим, що в ньому можна заблукати, а тим, що в ньому неможливо дати оцінку тому, що «висить» над головою …

Сподобалась стаття?
Кожного тижня ми відправляємо цікаві статті на пошту нашим підписникам.
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Загрузка...

Автор

В Мандри

Залишити коментар