Майдан Незалежності  – центральна площа Києва, вважається головною площею України. Особливістю територіального розташування є те, що площа з’єднується з 7-ю вулицями: Хрещатиком , вул. Б. Грінченка, вул. Софіївській, вул. Малій Житомирській, вул. Михайлівській, вул. Костьольній, вул. Інститутській, вул. Архітектора Городецького, а також з провулком Тараса Шевченка. Знаходиться в Шевченківському районі столиці.

Історичні факти

До кінця Х століття ця місцевість називалася «Перевісище» (вперше згадується в 945 р) і представляла собою лісові хащі. За однією з версій назва походить від старовинного методу полювання, за яким мисливці перегороджували мережами певні місця в лісі, а потім ловили в них дичину.

У районі нинішньої Площі Незалежності в X столітті за часів правління Ярослава Мудрого знаходилося оборонна споруда з так званими «Лядськими воротами». Дискусії між вченими з приводу точного розташування цих воріт не вщухають досі.

У XVIII – XIX столітті на місці площі був пустир. У збереженому плані 1803 року київського архітектора Андрія Меленського на цій території була розташована занедбана водойма, позначена назвою «Козине болото». Віна перебувала під внутрішньою частиною колишнього кріпосного валу біля нинішніх: провулку Шевченка, вулиці Малопідвальною і Паторжинського.

Площа ж, як така, сформувалася в початку 1830 – х років після знесення оборонного валу і появи перших дерев’яних будинків. Її назвали Хрещатицька – за назвою вулиці, з якою вона об’єднувалася. У 50-х роках на площі почали зводити кам’яні споруди.

В середині 1850-х років на проїжджій частині Хрещатицькій площі поклали камінь, а в 1904 році покриття замінили гранітними каменями кубічної форми. Ця дорога служила місту 30 років. Перше велика цегляна будівля була споруджена в 1851 році. Незабаром простір площі забудували трактирами, готелями, крамницями.

До 1871 року на площі розміщувався ярмарок, давалися циркові вистави, відбувалися народні гуляння. У 1876 році, після спорудження будівлі міської думи, площа отримала назву «Думська». Будівлю спорудили за проектом київського міського архітектора Олександра Шилле. Особливістю будинку був матовий годинник з підсвічуванням у вечірній час. У 1913 році біля Міської думи відкрили пам’ятник Столипіну.

У березні 1919 року площа отримала назву «Радянська», а в 1935 році – «площа Калініна». У 1922 році там був встановлений пам’ятник Карлу Марксу. Деякий час в приміщенні міської Думи працювала Малювальна школа М. І. Мурашка. Після закінчення реконструкції вулиці Воровського та площі Калініна на її території почали влаштовувати військові паради і святкові демонстрації.

У 1941 році будівлю Думи (після революції там знаходився Обком КП (б) України) згоріло, а територія площі збільшилася за рахунок зруйнованої частини Хрещатика.

6 листопада 1943 при визволенні Києва радянськими військами з’явилася перша на Хрещатику могила старшини Н. Шолуденка. Вона розташовувалася з правого боку згорілого в листопаді 1941 р будівлі колишньої міської Думи.

 

Сучасна забудова площі утворена в основному будівлями 1950-х – 1970-х років. У 1957 р завершилося будівництво будівлі Головпоштамту.

У 1958 р поруч з вулицями Малої Житомирської та Софійській за проектом архітектора Федора Даниловича Фрідліна (архітектор київського ЦУМу) звели новий житловий будинок.

У 1961 р було споруджено будинок готелю «Україна», яка до 2001 р називалася «Москва».

Після розпаду СРСР з 1991 року площа отримала теперішню назву – площа Незалежності (Майдан Незалежності).

Майдан Незалежності сьогодні

Зазвичай у вихідні і в дні державних свят на площі заборонено рух автотранспорту. В цей час тут організовують концерти, ярмарки, святкові шоу. На сценах площі Незалежності виступали багато зірок естради країн СНД, ближнього і далекого зарубіжжя. На період проведення футбольного чемпіонату Європи EURO-2012 тут була розташована офіційна фан-зона турніру для перегляду футбольних матчів на великих екранах.

Іноді площа використовується в якості території для політичних протестів, мітингів, акцій волевиявлення. У 2004 році тут проходила відома «помаранчева революція». У 2013-2014 році «Революція гідності».

За останніми даними в генплані забудови центральної частини міста Києва передбачено зведення нової будівлі, 48-поверхової висотки (180 метрів), за готелем «Дніпро» на Європейській площі. Ця споруда викликає невдоволення деяких громадян, які стверджують, що ця будова зіпсує вигляд не тільки пам’ятки площі Незалежності, а й усієї центральної частини міста.

Пройде час, і площа, можливо, переживе ще не одну реконструкцію, результатами яких будуть, нарешті, задоволені всі жителі столиці. Однак, незважаючи на проблеми, площа Незалежності зараз – найпопулярніше місце в Києві.

Відео з Майдану Незалежності:

Сподобалась стаття?
Кожного тижня ми відправляємо цікаві статті на пошту нашим підписникам.
I agree to have my personal information transfered to MailChimp ( more information )
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Автор

В Мандри

Залишити коментар