Сьогодні вже далеко не кожен турист вміє користуватися компасом. А даремно! Незважаючи на те, що GPS-навігатори зрозумілі, практичні і зручні, у них є значний мінус: залежність від джерела енергії. Тобто якщо батарея розрядилася, зіпсувалася або навігатор з якої-небудь причини перестав визначати ваше місцезнаходження, вам залишається покладатися тільки на зовнішні орієнтири (мох, зірки і т.д.). Але набагато краще мати при собі таку незамінну і досить надійну річ як компас.

Для того, хто не вміє орієнтуватися за компасом, даний інструмент буде марний (якщо тільки ви не збираєтеся за допомогою скла розводити багаття). А тому, наведемо коротку і зрозумілу інструкцію орієнтування за компасом на місцевості.

ЯК КОРИСТУВАТИСЯ КОМПАСОМ?Для початку розберемо основні терміни, пов’язані з орієнтуванням по компасу.

Напевно ви не раз чули таке поняття як азимут. Розберемося, що ж це таке.

Азимут (при орієнтуванні по компасу) – це кут між покажчиком стрілки компаса, орієнтованої на північ (поєднаним з нульовим діленням шкали) і напрямком на будь-який віддалений предмет.

Відраховується азимут виключно за годинниковою стрілкою.

Тепер перейдемо безпосередньо до докладної інструкції по тому як користуватися компасом.

Як орієнтуватися по компасу?

ЯК КОРИСТУВАТИСЯ КОМПАСОМ

Отже, у нас є компас, карта місцевості і якийсь об’єкт на мапі до якого нам потрібно дістатися. Як правильно користуватися компасом і картою, щоб досягти заданої мети?

Знімаємо фіксатор стрілки. Чекаємо, поки стрілка зупиниться, і покажчик покаже напрямок на північ. При цьому тримаємо компас в горизонтальному положенні подалі від металевих предметів. Верх карти завжди орієнтований на північ (зліва – захід, справа – схід, внизу – південь).

Для визначення азимута нам необхідно поєднати північ компаса з північчю карти. Самі також стаємо обличчям на північ. Центр компаса необхідно поєднати з місцем нашого становища на карті.

Також читайте: МАРМАРОСИ АБО ГУЦУЛЬСЬКІ АЛЬПИ – Гори на межі двох країн

Для того щоб визначити своє місцезнаходження на карті необхідно зорієнтуватися по об’єктах, які знаходяться в зоні вашої видимості. У цьому допоможе вміння читати карту: врахувати рельєф, річки, стежки і дороги. Наприклад, перед нами річка або дорога, ділянка якої спрямована на північ. Шукаємо, де на карті є такі ділянки. Або ми бачимо далеко гору під певним кутом. Знаходимо, при переміщенні компаса по карті, в якій точці кут буде відповідати тому, що ми бачимо.

Після того як ми визначили наше місце розташування, вибираємо точку до якої нам потрібно дійти. Знову поєднуємо північ карти з північчю компаса. Поєднуємо покажчик напрямку на компасі з напрямком до об’єкту на карті. Обертаємося до тих пір, поки напрямок магнітної стрілки не збіжиться з північчю на колбі. Тепер можна починати рух за вказівником на компасі, спостерігаючи за тим, щоб північ стрілки була постійно суміщена з північчю на колбі. Рухаючись в заданому напрямку, ми досягнемо необхідного об’єкта.

Як орієнтуватися за компасом без карти?
Тепер припустимо, ми пішли в ліс по гриби без карти, але компас з собою захопили.

Щоб не заблукати, треба вибрати чіткий протяжний об’єкт, який буде служити вам орієнтиром. Наприклад, це може бути дорога або річка. Отже, ми стоїмо на дорозі. Від неї йдемо в ліс по приблизно перпендикулярній лінії. Відійшовши трохи, але залишаючи дорогу в зоні видимості, повертаємося до неї обличчям. Дістаємо компас і наводимо його в активний стан. Повертаємо його до тих пір, поки покажчик стрілки не збіжиться з нульовою шкалою. Далі по центру компаса проводимо уявну лінію до нашого об’єкту (дороги). Фіксуємо азимут нашого повернення. Протилежна сторона лінії (покажчик мушки) покаже нам напрямок руху в ліс. При русі вглиб лісу бажано періодично перевіряти чи не занадто ми відхилилися від заданого напрямку.

Можна створювати цілий ланцюг об’єктів для орієнтування, фіксуючи значення азимута.

Якщо ви вирішили повернутися до заданого об’єкта, беремо компас так, щоб лінія (покажчик мушки) показував вперед. Далі повертаємося разом з компасом так, щоб північ стрілки збіглася з північчю шкали. Тепер можна рухатися в сторону, куди звернений ваш погляд.

Крім компаса, є інші поширені способи орієнтування на місцевості. Виділимо серед них спостереження за Сонцем і Полярною зіркою.

Як орієнтуватися по зірках?

ЯК КОРИСТУВАТИСЯ КОМПАСОМ

Знайти Полярну Зірку (у сузір’ї Малої Ведмедиці) – вона завжди знаходиться на півночі. Якщо вам потрібно визначити сторони світу по Сонцю, необхідно поспостерігати, де воно сходить і де сідає. Відповідно схід – це схід, а захід – це захід.

Все ж радимо вам піти і потренуватися орієнтуванню по компасу. Оберіть собі не складний маршрут і спробуйте пройти його без допомоги навігатора, орієнтуючись тільки за допомогою карти і компаса.

Також читайте: ТУРИСТИЧНІ МАРШРУТИ КАРПАТ – Де відпочити в Карпатах

Як користуватися компасом – відео:

Сподобалась стаття?
Кожного тижня ми відправляємо цікаві статті на пошту нашим підписникам.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Автор

В Мандри

Коментаря

 • Буду чесним, в мандрівках користуюсь навігатором, але компас з собою завжди беру. З ним якось спокійніше.

 • Дякую за статтю! Зараз це дуже корисно. Ех, щось давненько я не вибиралась на природу. Буденні справи затягнули. Потрібно буде якось дістати свого старенького, але надійного компаса і гайнути в гори:)

  • Марічко, правильне рішення! Буденні справи це добре, але відволікатися дуже важливо! Це додає нам сил та наснаги) У нас на сайті як раз є розділ: “Туристичні маршрути” https://v-mandry.com/category/marshruti/ Обирай будь який і вперед до пригод)

   • Дякую дуже, я періодично читаю сайт. Скажіть, а чи плануються якісь виїзди в рамках проекту В-МАНДРИ? Я би поїхала

    • Поки не планується, але ви дали нам гарну ідею. Ми обов’язково подумаємо над цим:)

Залишити коментар